Jaký je rozdíl mezi karavanem a obytným vozem?

Pokud přemýšlíte o dobrodružném cestování s možností přespat téměř všude a navíc v soukromí, jistě vás napadl pronájem obytného vozu nebo karavanu. Ale jaký je vlastně rozdíl mezi karavanem a obytným vozem? 

Karavan

Karavan je obytný přívěs, který se připojí za váš automobil a v případě potřeby ho můžete kdekoliv odpojit. Karavany se hodí spíše pro delší stání na jednom místě. Při příjezdu na místo určení, karavan jednoduše odpojíte v kempu a vozem se vydáte na výlety po okolí. 

Přívěs je poměrně dost těžký, navíc s vybavením se jeho hmotnost dostává do opravdu vysokých čísel, proto je potřeba mít auto se silným výkonem. Nevýhodou karavanů jsou hlavně omezené možnosti při cestování, menší rychlost a horší manipulace díky celkové délce soupravy.

Obytný vůz 

Obytné vozy jsou v podstatě takové 2 v 1, automobil a příbytek bez možnosti odpojení. Obytný vůz se hodí především pro dobrodružné a akční lidi, kteří neradi tráví dovolenou na jednom místě. Díky obytnému vozu nebudete závislí na kempech. V některých zemích je možné stát i tzv. "na divoko". 

S obytným vozem se daleko lépe manévruje, nežli s karavanem. Pokud se vám stane, že zajedete někam, kam jste nechtěli, otočit či vycouvat je jednodušší s autem, než s dlouhou nápravou. S obytným vozem lze cestovat také v zimě. Jedinou nevýhodou zřejme je, že obytné vozy mají poměrně vyšší pořizovací cenu. 

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Pomozte vylepšit tuto stránku nebo celý web. Váš názor nás zajímá. Děkujeme.

Mám připomínku, dotaz k této stránce, webu...

Vyplňte, chcete-li přímou odpověď na svůj dotaz.