Hallstatt, Rakousko

Rakousko je zemí jako stvořenou pro dobrodružné cestování přírodou s obytným vozem. Mezi jeho nejkrásnější části patří jezerní oblast Salzkammergut, neboli Solná komora, která leží ve středním Rakousku. Největším přírodním bohatstvím Solné komory jsou vápencové štíty pohoří Salzkammergutberge a více než dvě desítky jezer, na jejichž březích vyrostlo několik lázeňských městeček a středisek. 

Městečko Hallstatt 

Jedním z nejkrásnějších městeček Solné komory je Hallstatt, které najdeme na břehu stejnojmenného Halštatského jezera při úpatí masivu Dachstein. Návštěva tohoto městečka pro vás bude krásným a mimořádným zážitkem, který si uchováte na celý život. Hallstatt patří od roku 1996 ke Světovému dědictví UNESCO

Celé městečko je rozloženo na terasách podél břehu Halštatského jezera. Ulice jsou v mnoha případech spíše táhnoucí se schodiště, lemované starými domy doplněnými množstvím truhlíkových květin. V centru města můžete obdivovat evangelický a farní katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vystavěn již v roce 1520, přičemž jeho věž je ještě starší a je dochovaným pamětníkem na původní kostel z roku 1320. 

Kostnice v městečku Hallstatt 

U katolického kostela se můžete podívat na starý hřbitov s krásně tepanými kříži a starodávnou kostnicí. Malá nenápadná kostnice je umístěna přímo v areálu starého hřbitova. Kostnice existuje již od roku 1200 a je zde přes tisíc lebek. Kvůli nedostatku místa ve městě je hřbitov opravdu malý a jednotlivé hroby tak musely být po 10 - 20 letech otvírány, aby se uvolnilo místo pro další nebožtíky. 

Původní vyjmuté lebky z hrobů byly vyčištěny a běleny na slunci. Poté byly některé z nich pomalovány a uloženy v kostnici. Tato tradice začala roku 1720 a nyní můžete spatřit 610 pomalovaných lebek, které jsou v kostnici seřazeny podle rodinné příslušnosti. Kreslené znaky na lebkách mají svůj význam, například dubové listí je znamení slávy, vavřín je znamení vítězství, břečťan znamení života a růže znamení lásky.

Solné doly Salzwelten v Hallstattu 

Za vaši návštěvu rozhodně stojí nejstarší solné doly v Evropě, které naleznete v poměrně velké výšce nad městem, na kopci Salzberg. Na vrchol se můžete dopravit lanovou dráhou Salzbergbahn, na jejíž horní stanici je tzv. Rudolfova věž vybudovaná již v roce 1284. Nebo můžete vyrazit po svých pěšinou s názvem Salzbergweg, která sloužila v dřívějších dobách pro snášení obrovských kusů soli. 

Prohlídka solných dolů trvá kolem 90 minut a je s průvodcem. K dispozici zde mají také českého audioprůvodce. Před vstupem obdržíte ochranné termo-kombinézy, poté se projedete se malým vláčkem. Zdejší atrakcí je skluzavka, kde vás při sjezdu vyfotí a fotografii si poté můžete u východu zakoupit. 

Vedle solných dolů bylo v roce 1846 objeveno Johannem Georgem Ramsauerem pohřebiště se značným množstvím vykopávek, které svědčili o čilém obchodním ruchu tohoto místa. Nálezy z období mezi lety 8. a 4. stol. př. n. l. daly název tzv. Halštatské kultuře.  Archeologické nálezy jsou vystaveny v Muzeum Hallstatt. 

Halštatské jezero a výlety na lodích 

Jak již bylo zmíněno, městečko Hallstatt je vybudováno na březích Halštatského jezera. Okolí jezera je oblíbeným cílem pro turisty, především pro fanoušky potápění. Součástí turistického ruchu je také lodní doprava a různé výlety na lodích. 

Camping Hallstatt - Klausner Höll

Pokud se rozhodnete vyrazit se svým obytňákem do městečka Hallstatt v Rakousku, skvělým místem k zakotvení je Camping Hallstatt - Klausner Höll. Kemp se nachází přímo ve městečku blízko benzínové stanice. Kemp je obklopen z jihu horou Dachstein, ze severu horou Gosaukam a východním břehem jezera Hallstatt.

Kemp je pro návštěvníky otevřen od 15. dubna do 15. října. Disponuje moderně vybaveným sociálním zařízením a nabízí kompletní vybavení (kuchyň, pračka, sušička apod.). V kempu je denně k dispozici útulný "Pfannhauserstüberl" s barem. 

Kemp Hallstatt je vzdálen asi 150 m od pláže Halštatského jezera, koupaliště a velkého dětského hřiště. V jeho blízké vzdálenosti se nachází také lanovka Salzbergbahn, která vás vyveze k solným dolům Salzbergwerk, supermarket, tenisové kurty, autobusové zastávky nebo potápěčská škola. Do centra městečka je to zhruba 800 m. 

Oficiální stránky kempu Hallstatt - Klausner Höll - http://camping.hallstatt.net/